ZARZĄDZANIE KRYZYSEM

                            O tym, że mamy do czynienia ze światowym kryzysem epidemicznym i gospodarczym nie trzeba nikogo przekonywać. To, że w tej trudnej sytuacji doskonale radzi sobie polski rząd z premierem Mateuszem Morawieckim już nie do wszystkich dociera. Dlatego warto wymienić znaczące zagraniczne instytucje,  czy też ekspertów, którzy te fakty raportują. Na pierwszym miejscu należy wymienić Goldman Sachs, który wskazuje (zdaje się z pewnym zdziwieniem), że recesja w polskiej gospodarce będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg niż sądzono. W pierwszym, bowiem kwartale gospodarka ta zanotowała 1,9% wzrost (zamiast recesji). Znany hiszpański ekonomista i wykładowca Harvard Business School Luis Huete wymienia natomiast Polskę na I miejscu jako tą, której udało się pogodzić dbałość o ludzi z ochroną gospodarki. Takich informacji z różnych stron świata płynie więcej. Warto więc w tym miejscu wyliczyć najważniejsze działania podejmowane przez rząd Morawieckiego w zarządzaniu wspomnianym kryzysem: bardzo szybka, wielokierunkowa reakcja na zagrożenie epidemiczne; wysyłanie misji medycznych do Włoch, USA czy Słowenii – szkolenie i wymiana doświadczeń; wprowadzenie potężnej, w stosunku do możliwości gospodarczych Polski, tarczy antykryzysowej. Bardzo ważnym jest to, że polski rząd, w tej trudnej i złożonej sytuacji miał wizję zarządzania tym kryzysem i dobrze wiedział co ma robić!

Na uwagę zasługuje również sposób z jakim rząd radzi sobie z problemem epidemicznym w śląskich kopalniach. Pomoc sprowadzana z innych regionów Polski w ramach solidarności, oto odpowiedź rządu premiera Morawieckiego na powstały problem a nie izolacja, jak chcieliby niektórzy i pozostawienie regionu samemu sobie. To jest katolicka nauka społeczna w praktyce!

Przypomnij sobie Czytelniku jaka była odpowiedź na problemy górników rządu Donalda Tuska – strzelanie do nich z broni gładko lufowej!

Koniecznym jest przytoczenie jeszcze jednego odniesienia: do zarządzania kryzysem w ramach Koalicji Obywatelskiej. To porzucenie samotnej Małgorzaty Kidawy Błońskiej,  wobec niskich notowań sondażowych i salwowanie się, skaczących wcześniej wokół niej buldogów, stawianiem na nowego kandydata, kosztem Polski, konstytucyjnych terminów wyborów i wielu innych krętactw. Dokładnie tak samo wyglądałoby zarządzanie kryzysem epidemicznym i gospodarczym, gdyby to bractwo rządziło Polską. Beneficjentami byłyby zakłady pogrzebowe i krematoria.

Krystian Wojaczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.