BITWA O POLSKĘ

                  Należy docenić próby prezydenta A. Dudy o tonowanie emocji i wyłonienie z poszczególnych partii czegoś wspólnego dla Polski. Moim jednak zdaniem ocena tych inicjatyw jest pozytywna jedynie, z punktu widzenia intencji ogłaszającego, czyli prezydenta. Dobrze świadczy o nim. Jako taka jednak nie ma szans powodzenia, ponieważ podziały, które prezydent chce zakopać pochodzą z najgłębszych pokładów ludzkiego jestestwa. Ich źródłem jest atak na to kim jest człowiek, czyli jego tożsamość. Tożsamość człowieka wyraża się w respektowaniu fundamentalnych praw, wynikających z tego kim człowiek jest. Nazywamy to prawem naturalnym. Odrzucenie prawa naturalnego jest uderzeniem wprost w tożsamość człowieka a tym samym w społeczności, które tworzy a także państwa, które mają stać na straży zarówno jednostek jak i wspomnianych społeczności.

Dokonany wybór prezydenta, który deklaruje poszanowanie wyżej poruszonych wartości, zabezpiecza Polskę, na okres 5 lat przed generowaniem prawa sankcjonującego niszczenie tożsamości człowieka. Nie eliminuje wielu innych kanałów powstawania i funkcjonowania mechanizmów, struktur i instytucji, wspomnianą tożsamość człowieka niszczących. Bitwa o Polskę, która na budowaniu tożsamości człowieka bazuje, nie tylko z racji jej chrześcijańskich korzeni, ale z racji fundamentalnej zależności, dobrego funkcjonowania i rozwoju państwa od świadomego i wolnego rozwoju jego obywateli, dopiero się zaczyna.

Usytuowanie zatem źródeł istniejących podziałów wskazuje na jakich poziomach toczyć się musi walka o ich zniwelowanie. To jest walka o tożsamość człowieka, budowanych przez niego społeczności takich jak rodzina, czy społeczności lokalne. Koniecznym jest, żeby zdali sobie z tego sprawę nie tylko politycy, ale poszczególni obywatele a przede wszystkim Kościół katolicki, który dzięki Objawieniu ma wystarczająco jasną i precyzyjną świadomość tego kim jest człowiek „obraz Boga”. Krystian Wojaczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.