NIEDOKOŃCZONA NORYMBERGA

                                Jeden z najwybitniejszych dowódców II wojny światowej, amerykański generał George Patton twierdził, że układanie się zachodnich aliantów ze Stalinem, zamiast uderzyć na Związek Radziecki,  jest jednym z największych błędów jakie mogli popełnić. Twierdził też, że poważne konsekwencje tego błędu Zachód odczuwał będzie przez dziesięciolecia. Polska doświadczyła i doświadcza konsekwencji tego błędu w sposób szczególny. Najpierw, delikatnie to wyrażając, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co nie oznacza nic innego jak tortury i śmierć wielu z tych, którzy pragnęli żyć w suwerennym kraju. Po wtóre konsekwencją tego zniewolenia jest zaprzedanie siebie, sporej części społeczeństwa, która nie znalazła wystarczającej siły by na dłuższą metę przeciwstawiać się czerwonym okupantom.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno to co dzieje się w wielu państwach Unii Europejskiej, jak i poczynania tzw. obecnej opozycji w Polsce, ma swoje źródło właśnie w braku adekwatnego rozliczenia dewiantów i morderców ze wschodnią proweniencją. Trudność kojarzenia wspomnianych pogrobowców ówczesnego systemu pochodzi, jak się wydaje, nie tylko z upływu czasu, ale przede wszystkim z przyjęcia za kryterium główne, oceny osób i ugrupowań politycznych, ich nazwy, która zmieniana jest jak damskie kapelusze w zależności od pogody, okoliczności i nastroju właścicielki.  Ta zaś, mobilność zmiany nazw ma na celu utrudnić (i czyni to skutecznie) skojarzenie wypacykowanych nierobów, dobrze nasączonych gotówką, zasiadających na intratnych stołkach poselskich, samorządowych, sądowych i wielu innych z nigdy nie rozliczonym dziedzictwem II wojny światowej.

Niedokończona Norymberga wisi nad nami jak miecz Damoklesa. Problem w tym, że współcześni, żądni konsumpcji i zabawy coraz rzadziej zdają się go dostrzegać. Ostatnie wybory dały tego niezbity dowód. Uniknęliśmy wprawdzie katastrofy, ale społeczna diagnoza jest raczej ponura!

Krystian Wojaczek   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.